• aikido_federacija_makedonija.jpg
  • macedonian_aikido_federation.jpg

spase

O Sensei Morihay UeshibaИзворното Аикидо потекнува од вештината аики-џицу, која што датира од 9-ти век од Јапонија. Истата била вклучена во борбената обука на самураите, базирајќи се врз техниката на одбрана.

Повеќе...

soke ljibomir vracarevikРЕАЛНИОТ АИКИДО претставува стил на Аикидо кој го оформил Љубомир Врачаревиќ Аикидо Мајстор 10 ДАН. Тоа е практична и ефикасна вештина на самоодбрана која што ги применува супериорните одбранбени техники засновани врз законите на природата.

Повеќе...

gjuro ilikВо Република Македонија аикидо започнува континуирано да се изучува од 1986 г. под водство на Г-дин Ѓуро Илиќ, најпрво во рамките на Џудо клубот “Пелистер”  од Битола како аикидо секција која подоцна прераснува во Аикидо Клуб “Пелистер”.

Повеќе...

agencija mladi sportwcrayoutube

 Фото галерија

Посетители

Имаме присутни 47 гости и нема членови

Продавница

Аикидо Федерација на Македонија - Реален Аикидо


Адреса: ул. Стив Наумов број 61а


7000 Битола,  Република Македонија

 Претседател на Аикидо федерација на Македонија      

 

Ѓуро Илиќ,  7 Дан      

 

Тел: +389 70 207 655      

 

eMail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.">Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.